Zimowa Szkoła Matematyki 2019

Obóz matematyczny (Zimowa Szkoła Matematyki XXIX), organizowany przez Uniwersytet Wrocławski trwał 5 dni, od poniedziałku 25 lutego do 1 marca. Odbywał się on w malowniczej miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej, jaką jest Lewin Kłodzki. W obie strony jechaliśmy pociągiem - trasa była dość długa, ale przynajmniej widoki za oknem były całkiem ciekawe (całe przejście z dość nizinnego terenu Wrocławia do górzystych terenów Kotliny).

Pogoda też dopisywała - deszcz padał tylko ostatniego dnia wcześnie rano. Oprócz tego przez cały obóz było słonecznie i to w dodatku dość ciepło, jak na góry pod koniec lutego - spokojnie można było pozbyć się kurtki w krótszych wyjściach, np. do sklepu.

Ośrodek, w którym nocowaliśmy - OW Marysieńka - znajdował się na dość dużym terenie (w jego skład wchodziły co najmniej 3 budynki). Pokojom nie można było nic zarzucić - były OK. Oprócz nas na wyjeździe byli również uczniowie z SP3, uczniowie różnych szkół Dolnego Śląska, studenci, nauczyciele oraz opiekunowie.

Terminarz był dość napięty, jednak nie na tyle, żeby zwariować od pracy po trzech dniach. Na zajęciach omawialiśmy wiele ciekawych zagadnień, tzn.:

• jednoznaczność rozkładu na czynniki pierwsze
  • układy równań
  • zasada szufladkowania Dirichleta
  • kongruencje
  • podziały/kolorowanie figur

W przerwach między zajęciami, byliśmy na wycieczkach, chociażby w kopalni w Nowej Rudzie, czy w ruinach zamku Homole (z którym wiązała się ciekawa historia, którą można znaleźć m.in. w internecie). Czasami też mieliśmy “luźne” zajęcia, m. in. oglądaliśmy film nt. początków Lwowskiej (czyli także w jakimś stopniu wrocławskiej) Szkoły Matematyki (w tym pana Stefana Banacha), oglądaliśmy oraz omawialiśmy piękne zdjęcia Gór Stołowych, oraz stworzyliśmy żywy fraktal (trójkąt Sierpińskiego). Ostatniego dnia, żeby zakończyć obóz, rozegraliśmy między sobą mecz matematyczny. Jest to forma rywalizacji, w której dzielimy się na grupy, przez godzinę rozwiązujemy zadania, a potem zadajemy naprzemian zadania (grupa grupie). Każde zadanie jest oceniane w skali 0-10, i drużyna, która ma więcej punktów po ośmiu kolejkach, wygrywa. Odbyło się również podsumowanie ligi zadaniowej oraz testu wiadomości i umiejętności zdobytych podczas obozu. Wśród wyróżnionych znaleźli się również uczniowie Naszej Klasy.

Naszym zdaniem był to ciekawy i pouczający wyjazd, zarówno matematycznie, jak i integracyjnie.

Klasa 7d