Szkoła Podstawowa nr 76

z Oddziałami Sportowymi
im. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego

Adres

ul. Wandy 13
53-320 Wrocław

Telefon

71 798 68 64

E-mail

sekretariat@sp76.wroclaw.pl

Biblioteka znajduje się na trzecim piętrze. W dużym jasnym pomieszczeniu znajdują się wypożyczalnia i czytelnia oraz trzy stanowiska komputerowe. Naszym czytelnikom oferujemy 9 tysięcy woluminów , w tym wszystkie lektury obowiązkowe dla szkoły podstawowej,  interesującą ofertę literatury dla dzieci i młodzieży, znaczący zbiór słowników, encyklopedii, atlasów oraz wydawnictwa z zakresu pedagogiki i wychowania.

W bibliotece jest wolny dostęp do pólek i uczniowie samodzielnie wybierają książki do czytania, ale zawsze mogą liczyć na pomoc bibliotekarza.

Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie  Biblioteki.

Głównym celem pracy biblioteki jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów, wskazywanie im źródeł informacji oraz przygotowanie do ich samodzielnego wyszukiwania i wykorzystania. Stąd systematycznie prowadzi się rozmowy z czytelnikami na temat ulubionych autorów i książek. Dzięki nim możemy  poznać preferencje czytelnicze uczniów i gromadzić księgozbiór lepiej odpowiadający ich zainteresowaniom i potrzebom.

Aby lepiej rozwinąć wrażliwość kulturową i społeczną uczniów Biblioteka  podejmuje różnorodne działania. Należy do nich m.in. współpraca z wychowawcami i prowadzenie zajęć w ramach edukacji czytelniczo-medialnej. W celu  popularyzacji nowości wydawniczych i innych zagadnień związanych z książką i nauką  przygotowuje się artykuły i inne materiały, które eksponowane są na gazetce ściennej. Często w bibliotece przygotowuje się również materiały dla nauczycieli i uczniów na lekcje, konkursy, itp., udziela informacji bibliotecznych, bibliograficznych, rzeczowych, katalogowych.

Dekalog dobrego czytelnika

     Czytam, ponieważ:

  1. Stawiam sobie pytania, na które nie znam jeszcze odpowiedzi.
  2. Mam swoje zainteresowania, które chcę rozwijać. 
  3. Chcę nauczyć się czegoś nowego.
  4. Potrzebna mi wiarygodna informacja użytkowa, praktyczna, bo chcę coś sprawdzić lub przypomnieć sobie.
  5. Mam ulubionego autora i niecierpliwie czekam na jego kolejne powieści.
  6. Ktoś polecił mi bardzo intersującą książkę, czasopismo.
  7. Chcę wiedzieć, co inni myślą o bieżących wydarzeniach.
  8. Chcę przyjemnie i sensownie wypełnić swój czas wolny.
  9. Obejrzałem filmową, teatralną, telewizyjną adaptację dzieła, ale chciałbym dotrzeć do tekstu literackiego!
  10. Jest to dla mnie lektura obowiązkowa, wymagają tego rodzice, szkoła , badanie naukowe, które prowadzę, wymaga tego metodologia i procedura.

Nowości w bibliotece :

Jacek Inglot : Eri i smok


Jacek Inglot to pisarz o wielu obliczach. W jego dorobku można znaleźć powieści science-fiction, fantasy, sensacyjne i historyczne, a także jedną książkę dla dzieci. Powieść Eri i smok po raz pierwszy ukazała się nakładem wydawnictwa Skrzat w 2009 roku i była nominowana przez polską sekcję IBBY w konkursie Książka Roku. Po dziewięciu latach od premiery wydawnictwo Nasza Księgarnia przypomina ją w nowej oprawie graficznej Anity Graboś.

[źródło : dinztomikiem.pl]

Catarina Kruusval : Jabłonka Eli

Jabłonka była dla Eli i jej kolegi Olka bardzo ważnym „obiektem” – to tu mieli każdy swoją gałąź, własne tajemnice, chowali się w liściach jak w grocie, podpatrywali z ukrycia innych… I nagle wichura powaliła drzewo, które wydawało się być silne i niezłomne (jak się potem okazało, rzeczywiście miało potężny korzeń – dopiero przy pomocy piły i metalowego drąga tato Eli mógł wyciągnąć je z ziemi). Kiedy dzieci nie mogły odnaleźć swoich gałęzi – robiło mi się coraz smutniej…ale ….

W prostocie siła – tak wiele można powiedzieć w tak zwyczajnej historii. Anna Lubowicka [źródło : Qlturka.pl]

Joanna Nadin : Niesamowity Billy Wild

Billy ma trzy marzenia: mieć psa, być kimś wyjątkowym i żeby jego kolega ze szkoły po prostu zniknął.
Jego największe marzenie spełnia się, kiedy znajduje w ogrodowej szopie czworonoga. Billy jest pewny, że to cud. Chłopiec musi jednak ukrywać go przed Ojcem i poprzednim domem – okrutną farmą, na której trenowano go do wyścigów chartów, a potem zamknięto w klatce. To zadanie nie jest jednak łatwe, tym bardziej, że szkolna koleżanka Billy’ego zgłasza chłopca i jego czworonoga do lokalnego talent show!
Nadszedł czas, by Billy zrobił coś odważnego, szalonego i wyjątkowego…

źródło opisu i okładki : opis wydawcy

Nancy Springer : Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Czy nastoletnia dziewczyna może zostać detektywem? Czy młodej pannie przystoi podróżować na rowerze i wałęsać się samotnie po ulicach wielkiego miasta, gdzie nietrudno wpaść w tarapaty? I wszystko to w scenerii XIX-wiecznego Londynu! Taką nastolatką jest Enola Holmes – młodsza siostra słynnego Sherlocka.

W dniu czternastych urodzin Enoli znika jej matka. Wbrew decyzji braci, Sherlocka i Mycrofta, na których spada obowiązek zaopiekowania się młodszą siostrą i którzy chcieliby zatrzymać ją na pensji z internatem, dziewczyna ucieka do Londynu, by odszukać matkę.
Nasza zuchwała buntowniczka wkrótce przekona się, jak wygląda życie samotnej kobiety w wielkim mieście. Poszukiwana przez najlepszego detektywa w historii i połowę Scotland Yardu, Enola zostaje uwikłana w sprawę porwania młodego markiza. Musi uciekać przed wszelkiej maści złoczyńcami, zostaje obrończynią słabszych i pokrzywdzonych i – przede wszystkim – rozwiązuje swoją pierwszą sprawę kryminalną. Czy odnajdzie matkę? Czy uda jej się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zniknęła? Do czego może służyć gorset albo tiurniura, gdy się jest zbuntowaną młodą panną?
źródło opisu i okładki : materiały wydawnictwa

Paweł Beręsewicz, Barbara Kosmowska i in.: Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze.
Zbiór opowiadań dla dzieci w wieku 11–15 lat – o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…
Autorami piętnastu opowiadań (o każdej z piętnastu wartości) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Opowiadanie o mądrości napisał zaś związany od lat z Fundacją Andrzej Maleszka, niezwykle popularny i lubiany autor bestsellerów dla dzieci i znakomity reżyser.
Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana – śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji.
źródło opisu i okładki : http://www.proszynski.pl/Gorzka_czekolada__I_inne_…(?)

KILKA POZOSTAŁYCH NOWOŚCI

Andrus Artur : Bzdurki, czyli bajki dla dzieci i innych

Kozłowska Katarzyna : Maurizio, kot w okularach

Nanetti Angela : Mój dziadek był drzewem czereśniowym 

Ringland Holly : Wszystkie kwiaty Alice Hart

Poston Ashley : Geekerella. Kopciuszek, który był geekiem

Kiereś Emilia : Kwadrans

Widmark Martin  Tajemnica szpitala , Tajemnica więzienia, Tajemnica  mody

Jadowska Aneta :  Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne

Lobe Mira : Babcia na jabłoni

Collins Suzanne : W pierścieniu ognia

Piotrowska Eliza : Żółte kołka. Mam na imię inna.

Kiereś Emilia : Złota gwiazdka

Szeliga Magdalena ; Kominiarz na święta

Murrail Marie-Aude : Bystrzak

Kinsella Sophie : Spójrz mi w oczy  Audrey

Parish Peggy : Amelia Bedelia

Parish Peggy : Wszystkie przygody Amelii Bedelii

Widmark Martin : Antykwariat pod Błękitnym Lustrem, Pod szklanym niebem

Reynolds Peter H.:  kropka

Dulier Ghislaine, Delaporte Bérengère : Sam i Watson przeganiają gniew

Reynolds Peter H.:  Kropka

Dulier Ghislaine, Delaporte Bérengère : Sam i Watson przeganiają gniew

Gaarder Jostein, Hagerup Klaus Magiczna biblioteka Bibbi Bokken

Lagercrantz  Rose, Erikssson Eva Moje szczęśliwe życie 

I wiele innych

CYTATY O KSIĄŻKACH

„Książki sprawiają, że opisywane w nich historie i wyrażone opinie stają się twoimi i po skończonej lekturze nie jesteś już tym samym człowiekiem, jakim byłeś, kiedy ją zaczynałeś. Bardzo inteligentni ludzie napisali niektóre z tych stron; i jeśli potrafisz czytać z pokorą, cierpliwością i chęcią uczenia się, nigdy się nie zawiedziesz. Nawet to, czego się nie rozumie, utkwi ci w jakimś zakamarku głowy i czeka, żeby kiedyś w przyszłości nabrać sensu i zmienić się w rzeczy piękne i pożyteczne.” [Arturo Pérez-Reverte, Królowa Południa]

„Ludzkość wymyśliła dwie doniosłe rzeczy na świecie. Najmądrzejszą rzecz – książkę i najgłupszą – wojnę!” [Mieczysław Kotarbiński]                                      

„Książki to najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą a nauczą wiele.”[Jan Rak]

„Biblioteka to skarbnica lekarstw duszy.”(napis w bibliotece w Tebach) [Ozymandias]

„Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądają…” [Cornelia Funke]

Skip to content