STOŁÓWKA SZKOLNA PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 76 WE WROCŁAWIU
Człowiek nie może prawidłowo myśleć, kochać i spać,
jeśli wcześniej porządnie się nie najadał.
(Virginia Woolf -angielska pisarka i feministka, uważana za jedną z czołowych postaci literatury modernistycznej XX wieku.)
Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi zdrowego żywienia dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Rodziców posiłki oferowane przez szkolną kuchnię przygotowywane są w oparciu o wytyczne określone w projekcie ustawy Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
Przygotowywane obiady są dwudaniowe.
Zupy przygotowywane są ze świeżych warzyw, suszonych i świeżych ziół, bez domieszek środków ulepszających smak (kucharek, maggi).
Dania główne to potrawy przygotowywane wyłącznie ze świeżych produktów (mięso, warzywa, owoce, ryby). Większość potraw przygotowana jest “na parze”, w piecu konwekcyjno-parowym, duszone i gotowane, z małą zawartością cukru, soli i tłuszczów rafinowanych, ograniczanych w zbiorowym żywieniu dzieci i młodzieży .
Ręcznie wykonywane są również potrawy mączne ( np.: naleśniki ).
Napoje podawane do obiadu: woda, kompoty z owoców, herbaty owocowe lub soki owocowo – warzywne świeżo tłoczone. Często do obiadu na podwieczorek dodawany jest owoc, sok lub jogurt.
Prawidłowe, odpowiednio zbilansowane, a przede wszystkim racjonalne żywienie dzieci i młodzieży jest kluczowe dla ich właściwego i harmonijnego rozwoju. Dlatego też całość posiłku obiadowego jest ściśle dobierana pod względem zawartości wszystkich składników odżywczych i w odpowiedniej liczbie kalorycznej przeznaczonej dla poszczególnych grup wiekowych
Ze stołówki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie z klas I-VIII oraz pracownicy szkoły po uprzednim opłaceniu abonamentu obiadowego.
Działalność stołówki szkolnej:
Wydawanie posiłków odbywa się w godzinach 10:45 – 14:15.
W naszej drużynie działają następujące osoby odpowiedzialne za:
- Planowanie posiłków, układanie jadłospisów, organizację zakupu towaru, rozliczenia finansowe przychodów i rozchodów artykułów spożywczych, rozliczenia obrotu na koncie należności za posiłki.
Aleksandra Pośledniak – intendent
- Planowanie i kontrolowanie przebiegu pracy na kuchni, układanie jadłospisów, zarządzanie przyjętymi artykułami spożywczymi, nadzór nad przygotowywanymi potrawami, przygotowywanie i wydawanie posiłków.
Ewa Szczepaniak – szef kuchni
- Niezbędną pomoc w przygotowywaniu posiłków zapewniają pozostali pracownicy, nazywani „prawą ręką kucharza”.
Edyta Bernardy – pomoc kuchenna
Gabriela Gryncewicz – pomoc kuchenna
Grażyna Wilanowska – pomoc kuchenna
Certyfikaty:
– „Szkoła /Przedszkole Przyjazne Żywieniu i Aktywności Fizycznej” – Jesteśmy jedną z 1026 szkół, która za sprawne prowadzenie i rozwijanie działań promujących prawidłowe żywienie i aktywność fizyczną (w ramach projektu „Zachowaj równowagę”) otrzymała certyfikat Szkoły / Przedszkola Przyjaznemu Żywieniu i Aktywności Fizycznej.
– Certyfikat dotyczący wprowadzenia i stosowania zasad systemu HACCP w zakresie produkcji i dystrybucji posiłków dla dzieci w ramach zbiorowego żywienia
PO – ZDRO – ogólnopolski program profilaktyki cukrzycy i chorób cywilizacyjnych.
– „Program dla szkół” – Uprzejmie informujemy, że od roku szkolnego 2017/2018 został uruchomiony nowy „Program dla szkół” w miejsce dotychczas realizowanych programów „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”. W programie mogą uczestniczyć dzieci uczęszczające do klas I-V szkół podstawowych.
W ramach programu dzieci mogą bezpłatnie otrzymywać owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne oraz brać udział w działaniach edukacyjnych przeprowadzanych przez szkoły podstawowe mających poprawić wiedzę uczniów na temat zdrowych nawyków żywieniowych, pochodzenia żywności i rolnictwa oraz przeciwdziałania marnotrawieniu żywności.
Produkty owocowo-warzywne objęte programem to:
- owoce: jabłka, gruszki, śliwki, truskawki
- warzywa: marchew, rzodkiewka, papryka słodka, kalarepa, pomidorki
- soki: owocowe, warzywne, mieszane
Produkty mleczne objęte programem to:
- mleko białe
- jogurt naturalny
- kefir naturalny
- serek twarogowy
– „Szkoła w formie”- Program skierowany do uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół. Mobilizacja do prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia, wolnego od uzależnień. Zajęcia dla uczniów, szkolenia dla nauczycieli, warsztaty, turnieje, zawody, olimpiady, k”
– „Smacznie, zdrowo, wartościowo” – Szkoła otrzymuje certyfikat, który poprzedzony jest kontrolą spełniania właściwych kryteriów dotyczących pracy stołówki
– ”Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” – Program realizowany jest przez Fundację Grzegorza Łapanowskiego. Fundacja Szkoła na Widelcu działa od ponad 5 lat na rzecz poprawy jakości żywienia dzieci w szkołach i przedszkolach. Uczy, czym jest dobre jedzenie, skąd się bierze i dlaczego jest takie ważne. Jej założycielem i prezesem jest Grzegorz Łapanowski. Fundacja tworzy i realizuje innowacyjne programy edukacyjno-kulinarne, bazujące na połączeniu zajęć teoretycznych i praktycznych. Podczas warsztatów kulinarnych pokazujemy, jak gotować nie tylko zdrowo, ale również smacznie. W programie biorą udział klasy I – III.Alek